More

    Як зміцнити наш імунітет? Поради від лікаря-імунолога

    Коли слід звертатися до імунолога і як зрозуміти, що у нашому організмі є збій в роботі імунної системи? Як підтримати імунітет і які сучасні методи лікування захворювань імунної системи можуть запропонувати фахівці? На ці та інші питання в етері віжн-радіо «На дотик» ведуча Ольга Вакало попросила відповісти лікаря-імунолога першої категорії, завідувача відділення імунології та ревматології Запорізької обласної клінічної лікарні Ігоря Рибака.

    – 29 квітня – Міжнародний день імунолога. Що сьогодні відбувається в імунології і наскільки алергологія та імунологія пов’язані між собою?

    – Імунологія і алергологія – це частини одного цілого. Алергологія – це фрагмент імунології, тому що імунологія – це наскрізна дисципліна. Вона дотична до багатьох медичних сфер і наразі переживає науковий бум в розвинених країнах. Це, перш за все,  Європа, США, Японія, Австралія.

    – А яке місце України у цьому процесі? От якщо брати ваш досвід роботи у цій сфері – 20 років, яка ситуація з імунологією і алергологією у Запоріжжі? Яка тут тенденція і куди ми рухаємося?

    – Треба розуміти наукову ситуацію і практику алергології, імунології та інших,  дотичних до них дисциплін. Запоріжжя традиційно мало сильну алергологію. І це зберігається, адже, у порівнянні з іншими областями, у нас завжди була і педіатрична, і доросла алергологія дуже розвинена. Це пов’язано насамперед з тими особистостями, які працювали до мене. Це була дуже гарна школа. Щодо клінічної імунології,  тут фіксуємо дуже багато вроджених імунодефіцитних станів.

    – А які способи лікування імунодефіцитних захворювань?

    – Багато методів ще в процесі розробки. Наприклад, Україна одна з небагатьох країн,  яка має виробництво імуноглобулінів. Це відкрило  нові можливості лікування, але ще багато треба зробити у майбутньому. Хоча вже зараз наша держава має Програму щодо первинних імунодефіцитів.

    – А здобутки ШІ і генної інженерії, як ви до цього ставитеся?

    – По-перше, якщо брати онкологічну імунологію, там здобутки глобальні – з’явилися препарати, які підсилюють імунні атаки на пухлинні клітини. Це коштовна терапія, але дуже перспективна. Ці препарати дозволені, їх можна придбати в аптеці. Ціна на них, на жаль, висока, але поки така ситуація.

    – Повернемося до Запоріжжя, яке з 24 лютого 2022 року у стані повнокровної війни і як прифронтове місто – у стані постійних стресів. Тобто, окрім шкідливих викидів у повітря, ще й такий стан. З чим сьогодні до вас звертаються і чи збільшилась кількість таких звернень?

    Оця ситуація –  і стресу, і екологічна, безумовно, погіршує імунітет. Ми не на все можемо вплинути. Не можемо одразу зробити чистою атмосферу і зменшити прояви стресу, бо це дуже тяжкий процес. Через це можуть загострюватися хвороби, які раніше мали перебіг не дуже тяжкий. Щодо алергій, мабуть, стрес тут не дуже на це впливає, але він, безумовно, патогенний фактор. Пацієнтів у нас завжди було багато і зараз також вистачає.

    – З чим найчастіше вони до вас звертаються?

    – До мене більше звертаються з приводу автоімунних захворювань. Зважаючи, що імунологія має різну спеціалізацію: є імунологи-алергологи, я – імунолог, який займається неврологічними хворобами. Автоімунні захворювання мають великий спектр. Це коли імунна система атакує власні тканини і створює проблему. Ми багато можемо запропонувати пацієнтам з автоімунними хворобами, наприклад, пригнічувати автоімунні реакції, контролювати опортуністичні інфекції.

    – А є якісь універсальні правила поведінки і способи, щоб плекати свій імунітет і зміцнювати своє здоров’я?

    – Є така фраза: «Багато факторів пошкоджують здоров’я. І дуже невелика кількість його покращують». По-перше, погіршує стан імунітету надлишкова вага. А ще – порушення обміну глюкози, цукровий діабет, неякісне харчування. Важливими для нас є фізкультура і спорт. Не можна применшувати значення здорового способу життя. Ці правила всі знають, просто мало хто їх дотримується. Збільшення кількості алергічних і автоімунних захворювань це глобальний феномен. Це відбувається скрізь, не лише у Запоріжжі. До того ж,  додаткові шкідливі фактори через прискорення процесів старіння – теж можуть впливати. Наша екологія, дими, які ми вдихаємо, можуть викликати запальні реакції. Стрес ми часто заїдаємо, збільшуємо вагу, підвищуємо інсулін – все це погіршує імунітет. Якщо у людини є одне автоімунне захворювання, то є ризик, що буде друге, третє і четверте… Тому треба неодмінно консультуватися щодо цього у  лікарів-імунологів і піклуватись про своє здоров’я.

    Повне інтерв’ю дивіться за посиланням.

    Інші матеріали